Разлика помеѓу преработките на „Вавилон“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Во времето на управувањето на царовите на Нововавилонското царство, кое било основано од [[Набопаласар]] (605-562 г. пр. Хр.), халдејската династија го достигнала својот расцвет, а подоцна оваа развивање го продолжил и неговиот син [[Навуходоносор II]].
[[Податотека:Babylon relief.jpg|мини|лево|200п|Детал од портата на Иштар во Вавилон]]
Во 331 година п.н.е. [[Дариј III]] бил поразен од страна на [[Александар Македонски]] во биткатаБитката кај Гавгамела. Во октомври истата година, Александар со својата војска влегол во градот и бил дочекан како ослободител. Под негово раководство, градот повторно се развил и станал голем трговски центар. Но по смртта на [[Александар Македонски|Александар]] неговото царство било поделено помеѓу неговите генерали и бил подложен на многу војни, поради кое градот многу се запустил веќе во 275 година п.н.е.
Градот исто така е познат и по познатата Вавилонска кула. Градот бил откриен помеѓу 1899 и 1917 година од страна на германскиот археолог Роберт Колдевеј. Според античкиот историчар [[Херодот]], Вавилон бил “еден огромен град, раскошно изграден како ниту еден друг град во светот“. Градот би требалода има 86 километри должина изграден на три или четири катови.
Вавилон бил изграден од двете страни на [[река]] [[Еуфрат]]. Градот бил опкружен од двојна градба.