Разлика помеѓу преработките на „Бајазит-паша“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
По катастрофалниот [[Битка кај Ангора|пораз кај Ангора]] во [[1402]] година и заробувањето на султан Бајазит, Бајазит Паша успеал да го спаси 15-годишниот Мехмед Челеби од силите на [[Тимур]] и да го засолни во Амасија. По крајот на [[Отомански интеррегнум|граѓанската војна]], Бајазит станал голем везир на Мехмед I. Во негово време било задушено [[Бедредин Симави|востанието на Бедредин]] во [[1420]] година.
По смртта на Мехмед I, Бајазит ја сочувал неговата смрт за 40 дена додека султановиот син Мурат пристигне во престолнината и го зазеде тронот. Во јули [[1421]] година, само два месеци по крунисувањето на [[Мурат I]], Бајазит Паша бил испратен да го задуши востанието на [[Мустафа Челеби]], чичкото на Мурат. Во биткатаБитката кај Едрене тој бил заробен и егзекутиран.
 
== Наводи ==