Разлика помеѓу преработките на „Амијан Марцелин“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Дело: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај
с (→‎Дело: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
с (→‎Дело: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај)
Амијан го напишал делото ''Res Gestae'' во периодот меѓу [[380]] и [[395]].
 
Според самиот автор ''Res Gestae'' , составено од 31 книга започнувало во 96 година, кога на власт дошол [[Нерва]] (и годината кога завршува делото ''Истории'' од [[Тацит]]). Делото завршува со [[Битка кај Адријанопол (378)|биткатаБитката кај Адријанопол]] во 378.
 
Од 31 книга колку што бил обемот на делото, првите 13 не се зачувани. За нив се знае само дека сочинувале кратко резиме на периодот од 96-353, во кој период историчарот не бил директен сведок. Последните 18 кои се зачувани се детален преглед на историјата на Империјата во периодот од 353-378.