Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: училишен → училиштен
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: ја знаат следната генеологија → го знаат следното родословие:)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: училишен → училиштен)
Според податоците од 1873 година, селото имало 12 домаќинства со 26 жители христијани (Македонци).<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.90-91.</ref>
 
Една статистика, која ја подготвил кичевскиот училишенучилиштен инспектор Крсто Димчев во 1909 година, ги дава следниве податоци за Крушица:<ref>Стойчева, Станислава. Аспекти на грамотността на българското население в Македония (1878 – 1912), Македонски преглед, година ХХХVІІІ, 2015, кн. 2, с. 76.</ref>
{| class="wikitable"
! rowspan="2" |Домаќинства