Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
Исправка на датумски формат, replaced: mf=y → df=y (3)
с (Исправка на датумски формат, replaced: mf=y → df=y (3))
| background = non_vocal_instrumentalist
| birth_name = Клифорд Ли Бартон
| birth_date = {{Birth date|mfdf=yes|1962|2|10|mfdf=y}}
| birth_place = [[Кастро Вали (Калифорнија)]], [[САД]]
| death_date = {{Death date and age|mfdf=yes|1986|9|27|1962|2|10}}
| death_place = близу [[Дорарп]], [[Јунгби]], [[Шведска]]
| instrument = [[Бас гитара]], [[пијано]], [[гитара]], [[Пеење|вокал]]
 
==== Првите денови во бендот ====
Неговото доаѓање во [[Металика]] донело позитивни вибрации помеѓу неговите колеги. Неговото брилијантни изведби се одликуваа со многу емоционалност и префинетост. Бас-солажите кои ги свиреше претставуваа мешавина од [[џез]] и психоделични мелодии. Добар пример за ова тврдење е песната „[[(Anesthesia) Pulling Teeth]]“ од деби албумот ''[[Kill 'Em All]]''. <ref>[http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html, Metal Asylum; ''Биографија на Клиф Бартон'']</ref>
Освен што свирел, тој исто така активно учествувал во компонирањето песни за вториот [[албум]] на групата, насловен како ''[[Ride the Lightning]]''. Напишал музика за шест од осумте песни на албумот, од кои највпечатлива е иснтрументалната композиција „[[The Call Of Ktulu]]“, каде [[бас гитара]]та е ставена во водечка улога пред другите две електрични гитари.
 
 
{{Металика}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бартон, Клиф}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бартон, Клиф}}
[[Категорија:Американски музичари]]
[[Категорија:Членови на Metallica]]