Разлика помеѓу преработките на „Хрватска пролет“

Додадени 259 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK #WPWP
(Првата жена премиер на Југославија е Милка Планинц. Додаден е Мико Трипало како еден од водачите на движењето.)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:Savka Dabcevic Kucar.jpg|thumb|upright|[[Савка Дабчевиќ-Кучар]], една од најистакнатите учесници на Хрватската пролет, прва жена премиер во Европа]]
'''Хрватската пролет''' ({{lang-hr|Hrvatsko proljeće}}, исто познато и како ''masovni pokret'' (''масовно движење'') или ''MASPOK'') беше [[политичко движење]] во раните [[1970ти|70ти]] години на [[20 век]], чии следбеници (популарно наречени ''маспоковци'') повикуваа на политички и економски реформи во [[СФР Југославија]], а со тоа и за поголеми права на [[СР Хрватска|Хрватска]] како констуитивна членка. Истото беше насилно пригушено од југословенските власти во [[1971]] година. Како негови водачи се појавуваат [[Савка Дабчевиќ - Кучар]] и [[Мико Трипало]].