Николај Хајтов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 43 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Infobox writer → Инфокутија Писател (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK , #WPWP)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: Infobox writer → Инфокутија Писател (2))
{{InfoboxИнфокутија writerПисател <!-- for more information see [[:Template:InfoboxИнфокутија writerПисател/doc]] -->
| name = Николај Хајтов
| image = Nikolai Haitov.jpg
Роден е во 1919 година во село Јаворово, Пловдивска околија. По професија е шумарски инженер. Главни мотиви му е планината, шумата и животот на родопските села и помаците (потурчените Бугари), како и проблемите на семејството, и во градовите и во селото, традицијата, општествените текови... Посебен белег на неговата проза се ноншалантниот тон на кажување, проткаен со динамика, со духовитост и релјефност на ликовите.
[[Image:Nikolay-Haytov-monument-closeup.jpg|200px|thumb|Споменикот на Николај Хајтов во [[Борисова Градина]], Софија]]
 
{{DEFAULTSORT:Хайтов, Николай}}
[[Категорија:Бугарски писатели]]