Разлика помеѓу преработките на „Халдор Лакснес“

Одземени 3 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (Правописна исправка, replaced: Мариа → Марија (2) using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
}}
 
'''Халдор Килјан Лакснес''' ({{lang-is|Halldór Kiljan Laxness}}), роден '''Халдор Гудјонсон''' на 23 април 1902 – 8 февруари 1998) бил исландски писател од дваесеттиот век. Лакснес пишувал [[поезија]], [[Новинарство|новинарски]] статии, [[Драма|драми]], [[патопис]]и, [[кратки раскази]] и [[роман]]и. Главните влијанија ги вклучуваат [[Аугуст Стриндберг|Август Стриндберг]], [[Зигмунд Фројд]], [[Кнут Хамсун]], [[Синклер Луис]], [[Аптон Синклер]], [[Бертолт Брехт]] и [[Ернест Хемингвеј]].
 
Во 1955 година добил [[Нобелова награда за литература]]; тој е единствениот исландски Нобелов лауреат.