Фредерик Соди: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
[[Податотека:Frederick Soddy.jpg|мини]]
'''Фредерик Соди''' (2 септември 1877 - 22 септември 1956) бил англиски радиохемичар,кој заедно со Ернест Ратерфорд објаснил дека радиоактивноста се должи на трансмутацијата на елементи, за кои сега се знае дека вклучуваат нуклеарни реакции.Тој, исто така, го докажал постоењето на изотопи на одредени радиоактивни елементи.
 
== Биографија ==