Разлика помеѓу преработките на „Роберт Кох“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Биографија: Додадена категорија)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
| signature = Robert Koch signature.svg
}}
'''Роберт Кох''' ({{роден на|11|декември|1843}} – {{починал на|27|мај|1910}}) бил [[Германија|германски]] лекар. Неговото значење за развитокот на [[медицина]]та, [[наука]]та и човековото знаење воопшто се состои во следното:
* изолирањето на ''[[Bacillus anthracis]]'' ([[1877]])
* изолирање на [[бацил]]от на [[туберкулоза]]та ([[1882]])