Разлика помеѓу преработките на „Ричард Фајнман“

Одземени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
{{нобеловец}}
[[File:RichardFeynman-PaineMansionWoods1984 copyrightTamikoThiel bw.jpg|thumb|220px|Ричард Фајнман]]
'''Ричард Филипс Фајнман''' ({{lang-en|Richard Phillips Feynman}}) бил еден од најголемите американски [[физичар]]и на [[20 век]], познат како најголемиот ум по [[Ајнштајн]].<ref>{{cite web|url=http://media.caltech.edu/press_releases/12019|title=Physics World poll names Richard Feynman one of 10 greatest physicists of all time|publisher=Media.caltech.edu|accessdate=2012-12-01}}</ref> Познат е по неговата лекција, во [[1959]], на темата [[нанотехнологија]] „Има доволно простор на дното“ (''There's Plenty of Room at the Bottom''). Фајнман го напишал 3-томно издание на „Лекции по физика“, универзитетски курс, кој се користи и денес. Проширувал значајна теорија на квантната електродинамика за што во [[1965]] ја добил [[Нобеловата награда за физика]], заедно со [[Џулијан Швингер]] и [[Шиничиро Томонага]]. Создал дијаграми за интеракциите на елементарни честички кои го носат неговото име и имаат огромна практична примена.<ref>{{cite web|url=http://www.xootic.nl/magazine/jul-2003/west.pdf|title=The Quantum Computer| author= West, Jacob|date=2003-06|accessdate=2009-09-20}}</ref><ref>''Quantum computation''. David Deutsch, Physics World, 1/6/92</ref> Тој помогнал во развојот на [[атомска бомба|атомската бомба]] за време на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] и станал познат во јавноста во осумдесеттите како член на [[Роџеровата извештајна комисија|Роџерова комисија]],групата која ја истражувала несреќата на вселенскиот шатл Чаленџер.Покрај неговата работа на теориската физика,Фејнман се смета за основоположник на [[квантен сметач|квантниот сметач]],<ref>{{cite web|url=http://www.xootic.nl/magazine/jul-2003/west.pdf|title=The Quantum Computer| author= West, Jacob|date=June 2003|accessdate=September 20, 2009}}</ref>{{sfn|Deutsch|1992|pp=57-61}}и за воведување на концептот на [[нанотехнологија]]та. Тој бил професор по [[теориска физика]] на [[Калифорнсики институт за технологија|Калифорнискиот институт за технологија]].
 
Фејнман бил жесток поборник за популаризирање на физиката преку книги и предавања,особено предавањата за нанотехнологија од 1959 година, и тритомното издание додипломски предавања ''[[Фејнманови предавања за физика|Фејнмановите предавања за физика]]''. Фејнман исто така станал познат преку неговите полубиографски книги ''[[Сигурно се шегувате г.Фејнман]]'' и ''[[Што ви е гајле што мислат другите луѓе]]'' и книги кои се напишани за него.