Разлика помеѓу преработките на „Вудро Вилсон“

Одземени 3 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Поврзано: Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
[[Податотека:Thomas Woodrow Wilson, Harris & Ewing bw photo portrait, 1919.jpg|мини|Вилсон Вудро]]
 
'''Томас Вудро Вилсон''' ({{роден на|28|декември|1856}}, Стентон, Вирџинија - {{починал на|3|февруари|1924}}, [[Вашингтон]]) бил 28-миот претседател на [[Соединетите Американски Држави]]. Тој бил [[Претседател на САД|претседател]] на САД од 4 март во 1913 година до 3 март, 1921, за време на Првата [[светска војна]]. Тој бил награден со [[Нобелова награда за мир]].
 
==Автобиографија==