Разлика помеѓу преработките на „Вилхелм Вин“

Одземени 3 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Кариера: clean up, replaced: Princeton University Press → Princeton University Press using AWB)
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
}}
 
'''Вилхелм Карл Вернер Ото Фриц Франц Вин''' ({{lang-de|Wilhelm Carl Werner Otto Fritz Franz Wien}} {{роден на|13|јануари|1864}} – {{починал на|30|август|1928}}) бил германски физичар кој во 1893, користел теории за [[топлина]] и [[електромагнетизам]] за да го изведе [[Винов закон за поместување|виновиот закон за поместување]], кој го пресметува електромагнетното зрачење на црно-тело на било која температура од емисијата на било која референтна температура.
 
Тој исто така формулирал израз за црно-телното зрачење кое е точно во фотон-гасната граница. Неговите аргументи се засновале на поимот за адијабатската непроменливост, и биле инструментални за формулирањето на [[Квантна механика|квантната механика]]. Во 1911 ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа окулу топлотното зрачење.