Јарослав Сајферт: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —
с (→‎Библиографија: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г. (4), 1 год. → 1 г. (3), 2 год. → 2 г. (2), 3 год. → 3 г. (2), 4 год. → 4 г. (3), 5 год. → 5 )
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
[[Податотека:Jaroslav Seifert 1931.jpg|мини|Сајферт со својата ќерка Јана, 1931 година]]
 
'''Јарослав Сајферт''' ([[23 септември]] [[1901]], [[Прага]], [[Австо-Унгарија]] - [[10 јануари]] [[1986]], [[Прага]], [[Чехословачка]]) бил чешки поет, добитник на [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]] во [[1984]] година.
 
==Животопис==