Разлика помеѓу преработките на „Воин Поповиќ-Вук“

с
Правописна исправка, replaced: оделен → одделен
с (Правописна исправка, replaced: оделен → одделен)
== Биографија ==
 
Поповиќ е роден во селото Сиеница. Таму го завршил трето оделениеодделение, меѓутоа неговото семејство морало да бега и тие се населиле во [[Крагуевац]].
[[Податотека:Serbian voevoda Vojn Popovich.jpg|мини|лево|150п|Вук во четнича облека]][[Податотека:Vuk Popovic Monument Belgrade.jpg|мини|лево|150п|Споменикот на Вук во Белград]][[Податотека:Четата на војводата Вук.jpg|мини|десно|350п|Четата на војводата Вук]]
Таму го довршил основното училиште и шести клас гимназија. Потоа завршил воена академија.
 
На 3 ноември 1901 година бил унапреден во подпоручник и поставен на должноста командант на вод во XI пешадиски полк ''Караѓорѓе'' во Крагуевац.
 
По навлегувањето на првите српски чети се вклучил во [[Српски комитет на четничката акција|Српскиот комитет на четничката акција]]. Во [[пролет]]а [[1905]] година во [[Македонија|Макеоднија]] навлегол со четата на Борка Паштровиќ.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Војводи на Српскиот комитет на четничката акција]]
[[Категорија:Македонски Срби]]