Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Одземени 6 бајти ,  пред 6 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Беззву → Безву (2)
с (Правописна исправка, replaced: Беззву → Безву (2))
}}
 
'''Тигрињскиот''' или само '''тигриња''' (ትግርኛ, /''tigriññā''/) е [[семитски јазици|семитски јазик]], дел од групата на [[северноетиопски семитски јазици]]. Јазикот е мајчин јазик на народот [[Тигрињци]], кои живеат во [[Етиопија]] и [[Еритреја]]. Во Еритреја тигриња е најголемиот јазик во државата, а воедно и службен јазик на Еритреја. Во Етиопија јазикот се зборува во [[Тиграјски регион|Тиграјскиот регион]].<ref>{{cite news |url=https://www.britannica.com/topic/Tigrinya-language |title=Tigrinya language |website=Encyclopaedia Britannica}}</ref>
 
== Номенклатура ==
|-
!rowspan="3"|Експлозивни и<br />африкативни
!Безвучни
!Беззвучни
|{{IPA|p}}
|{{IPA|t}}
|-
!rowspan="3"|Фрикативни
!Безвучни
!Беззвучни
|{{IPA|f}}
|{{IPA|s}}
== Писмо ==
Јазикот се пишува со [[етиопско писмо|етиопското писмо]]. Ова писмо првично се развило за потребите на јазикот гиз. Ова писмо е абугида, каде секој карактер има согласка и самогласка. Карактерите се подредуваат во зависност од комбинацијата.
 
 
{| class="wikitable" style="text-align:center"
* [http://modersmal.skolutveckling.se/tigrinya/ Часови по тигриња за емигранти во Шведска]
* [http://www.memhr.org/tigrigna/index.shtml Семрежна страница за тигриња]
* [http://www.ethiopic.com/ethiopic_alphabet.htm Етиопско писмо]
 
{{Семитски јазици}}
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Северноетиопски семитски јазици]]
[[Категорија:Јазици во Етиопија]]