Разлика помеѓу преработките на „Центрифугална сила“

с
→‎Потенцијал кај центрифугална сила: Правописна исправка, replaced: например → на пример
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (3) using AWB)
с (→‎Потенцијал кај центрифугална сила: Правописна исправка, replaced: например → на пример)
 
Енергијата на потенцијалот кај центрифугална сила е иста како и кај [[кинетичката енергија]]
:<math>E_\mathrm{Z} = \frac{m \omega^2 r^2}{2} = \frac{m v^2}{2}</math>
Со централен потенцијал, како напримерна пример гравитациона сила може центрифугалната сила да доведе до [[ефективен потенцијал]].
 
=== Забрзан референтен систем ===