Разлика помеѓу преработките на „Хумор“

Додадени 20 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на
с (Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на)
'''Хумор''' претставува тенденција на определено когнитивно искуство да предизвика смеење и да обезбеди задоволство и забава. Изразот „хумор“ потекнува од [[Хуморна медицина|хуморната медицина]] ([[хуморизам]]) во [[Стара Грција]], според која рамнотежата на течностите во човечкото тело, познати како „хумори“ ([[латински]]: ''humor'', „телесна течност“) ги контролира човечкото [[здравје]] и [[Емоции|емоциитеемоции]]те.
 
Луѓето од сите возрасти и култури реагираат на хуморот. Повеќето луѓе се способни да го искусат хуморот (да се насмеат на нешто смешно) и за нив се вели дека имаат „смисла за хумор“. Иако зависи од личниот вкус, степенот во кој некој човек смета дека нешто е хумористично зависи од повеќе околности, како: географската локација, [[култура]]та, психичката возраст, степенот на [[образование]], [[интелигенција]]та и контекстот. На пример, на малите деца им се смешни [[цртан филм|цртаните филмови]], додека посложените форми на хумор, како сатирата, бараат разбирање на социјалното значење и контекстот, а тоа е поврзано со возраста и со степенот на образование.
*Bricker, Victoria Reifler (Winter, 1980) ''[http://www.jstor.org/stable/3629610 The Function of Humor in Zinacantan]'' Journal of Anthropological Research, Vol. 36, No. 4, pp. 411–418
*{{Citation | last =Buijzen | first =Moniek | last2 =Valkenburg | first2 =Patti M. | title =Developing a Typology of Humor in Audiovisual Media | journal =Media Psychology | volume =Vol. 6 | issue =No. 2 | pages =147–167 | year= 2004 | url =http://www.leaonline.com/doi/abs/10.1207/s1532785xmep0602_2?prevSearch=allfield%3A(buijzen) | doi =10.1207/s1532785xmep0602_2 }}(Abstract)
*Carrell, Amy (2000), ''[https://web.archive.org/web/20070928094655/http://www.uni-duesseldorf.de/WWW/MathNat/Ruch/PSY356-Webarticles/Historical_Views.pdf Historical views of humour]'', University of Central Oklahoma. RetrievedПосетено onна 2007-07-06.
*{{Citation | last =García-Barriocanal | first =Elena | last2 =Sicilia | first2 =Miguel-Angel | last3 =Palomar | first3 =David | title =A Graphical Humor Ontology for Contemporary Cultural Heritage Access | publisher =University of Alcalá | location = (Madrid) Spain| year= 2005 | url=http://is2.lse.ac.uk/asp/aspecis/20050064.pdf | format=pdf | accessdate=2007-07-06}}
*Goldstein, Jeffrey H., et al. (1976) "Humour, Laughter, and Comedy: A Bibliography of Empirical and Nonempirical Analyses in the English Language." ''It's a Funny Thing, Humour''. Ed. Antony J. Chapman and Hugh C. Foot. Oxford and New York: Pergamon Press, 1976. 469-504.
{{наводи}}
 
[[CategoryКатегорија:Хумор]]
[[CategoryКатегорија:Жанрови]]