Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 4 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Образување на придавките: Јазична исправка, replaced: суфикси → наставки (2)
с (→‎Образување на придавките: Јазична исправка, replaced: суфиксите → наставките)
с (→‎Образување на придавките: Јазична исправка, replaced: суфикси → наставки (2))
 
 
== Образување на придавките ==
Дел од придавките се образуваат од други зборови (особено односните) со суфиксинаставки.
 
1. Образување од именки обично се прави со наставките:
* ав (крастав)
 
2. Од глаголите се образуваат придавки со следните [[суфиксинаставки]]:
* ен (плетен, шиен);
* ачки/ -ечки (исцрпувачки, стоечки, пливачки);