Разлика помеѓу преработките на „Придавка“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Образување на придавките: Јазична исправка, replaced: суфиксите → наставките
с (Јазична исправка, replaced: префиксот → претставката (2))
с (→‎Образување на придавките: Јазична исправка, replaced: суфиксите → наставките)
Дел од придавките се образуваат од други зборови (особено односните) со суфикси.
 
1. Образување од именки обично се прави со суфикситенаставките:
* ов/ -ев (јаболков);
* ски/ -шки/ -чки (свински, морски, тиквешки, човечки);