Кибибајт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Префикси → Претставки
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на информатиката → информатика-никулец using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Префикси → Претставки)
{{Количини на бајтите}}
 
'''Кибибајт''' ([[англиски]]: kibibyte) (кратенка од '''ки'''ло '''би'''нарен '''бајт''') е единица мерка за количина на [[Информација|податоци]] од [[Компјутерска меморија|компјутерската меморија]], воспоставена од [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] во [[2000]] година. Се означува со '''KiB''' или '''КиБ'''.<ref>{{Наведена мрежна страница | author= Меѓународна Електротехничка Комисија | title= ПрефиксиПретставки за бинарни производи | url= http://www.iec.ch/zone/si/si_bytes.htm | date= 2007}}</ref>
 
: 1 кибибајт = 2<sup>10</sup> [[бајт]]и = 1 024 бајти