Разлика помеѓу преработките на „Демоним“

Додадени 3 бајти ,  пред 10 месеци
с
Јазична исправка, replaced: префикси → претставки
с (Bot: Migrating 34 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q217438 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: префикси → претставки)
 
== Демонимите како корени ==
Иако многу демоними се изведени од имиња на места, постојат доста земји именувани по нивното население ([[Финска]] од [[Финци]]те, [[Германија]] од [[Германски народи|Германите]], [[Франција]] од [[Франки]]те, [[Србија]] од [[Срби]]те). Меѓутоа, народите и нивните прадедовски родови имаат подолга историја од земјите кајшто живеат. Така, има народи чие име потекнува од име на некој важен род или некој легендарен предок. На пример, [[Македонци]]те се наречени по јунакот [[Македон (јунак)|Македон]], а [[Руси]]те по легендарниот предок [[Лех, Чех и Рус|Рус]]. Во [[банту јазици]]те името на земјата и името на жителите имаат еден ист корен, а се разликуваат во со префиксипретставки (на пр. земјата е '''Бу'''ганда, а жителите се '''Ба'''ганда).
 
==Потешкотии==
| quote = Спорд општата анкета спроведена по претседателските избори во 1996, утврдено е дека 47,8% од жителите се изјасниле дека се горди што се Тајванци и Кинези, споредено со 20,8% кои биле горди што се Тајванци, а не Кинези. Само 5,5% биле горди што се Кинези, а не Тајванци.}} {{en}}</ref> [[Северна Кореја]] и [[Јужна Кореја]] признаваат дека Корејците се една нација, иако меѓусебно не се признаваат како држави.
 
Постојат и неполитички проблеми врзани со демонимите. На пример, жителите на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] се нарекуваат Американци, но ова воедно може да се однесува и на жителите на [[Северна Америка|Северна]] и [[Јужна Америка]]. Во минатото под „Американци“ се подразбирале сите жители на тие два континента, а промената настанала со доаѓањето на САД на меѓународната сцена како светска сила.
 
== Поврзано ==