Множина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: суфикс → наставка
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 48 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q146786 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: суфикс → наставка)
'''Множина''' е [[граматика|граматички]] облик на [[именка]] што означува количина предмети, поими, суштества или појави кои се повеќе од еден, додека во [[словенски јазици|словенската]] група јазици се употребува за количина поголема од два.
 
Заедно со [[еднина]]та, денес во повеќето [[индоевропски јазици]] множината е единствениот граматички број. Во некои јазици на зборот му се додава [[суфикснаставка]] кога тој покажува множина. На пример, во [[англиски јазик|англискиот јазик]] во кој на зборовите во множина им се додава “''s''“ (главно), понекогаш и "''es''", па дури и "''ies''" (пример, ''dolar'' е во еднина, а ''dolars'' е во множина).
 
Сите [[Европа|европски]] јазици имаат множина. Во некои јазици, како што се [[арапски јазик|арапскиот]] или [[хебрејски јазик|хебрејскиот]], има необични форми, а тоа се: "нулар" (ништо или нула објекти), "тријал" (три објекти) и "паукал" (неколку објекти). Повеќето светски јазици ја користат едноставната форма на множина.
 
Некои јазици немаат множина. Овде спаѓаат [[јапонски јазик|јапонскиот]], [[корејски јазик|корејскиот]] и [[кинески јазик|кинескиот]] јазик, како и некои други [[Источна Азија|источноазиски]] јазици.
 
Во [[македонски јазик|македонскиот јазик]] зборовите кои означуваат множина најчесто се обележуваат со буквата “и“, но можно е и користењето на “а“ и “е“.