Разлика помеѓу преработките на „Мозаик“

Додадени 289 бајти ,  пред 10 месеци
с
(→‎Надворешни врски: дополнување)
 
Освен “обичниот“ мозаик, постои и техника на микромозаик, која е многу посложена, со иста основа, но со многу повеќе впечатливи резултати. Таа е резервирана само за посебно упорните и стрпливи уметници, кои не жалат да изгубат повеќе време за да постигнат што повпечатлив резултат.
 
==Мозаикот како тема во уметноста==
* „Византиски мозаик“ - песна на полската поетеса [[Вислава Шимборска]].<ref>Vislava Šimborska, ''Izabrane pesme''. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 106-108.</ref>
 
== Надворешни врски ==