Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

с
Започнал да игра фудбал во Полиспортива Буфалота, клуб кој го носи своето име по [[Буфалота|истоимениот кварт]] во [[Рим]], каде Ди Ливио пораснал.<ref>[http://www.pianeta-calcio.it/?page=vedi_incontri_vip&id=257 Pianeta-calcio.it]</ref> На возраст од петнаесет години, тој се приклучил на младинскиот тим на {{Fb team (N) Roma}}, со која го освоил [[Турнир Вијареџо|Турнирот Вијареџо]] во 1983 година. Во сезоната 1984-1985, бил промовиран во првиот тим на Рома, но не добил шанса од тренерот [[Роберто Клаглуна]] да дебитира.
 
Откако не направил ниту еден официјален настап за Рома во сезоната, во следната тој бил позајмен на [[ФК Реџана 1919|Реџана]] во [[Серија Ц1]], каде ги одиграл својте први минути како професионалец завршувајќи го престојот таму со 13 настапи. Потоа, тој бил позајмен една сезона и во [[Ночерина Калчо|Ночерина]] во истата лига, каде го постигнал првиот гол во својата кариера. Во клубот тој играл заедно со [[Алдо Фирикано]], кој подоцна му бил соиграч и во {{Fb team (N) Fiorentina}}.<ref>{{cite web|url=https://www.tuttomercatoweb.com/serie-b/nocerina-l-ex-firicano-sono-rimasto-legato-ai-colori-rossoneri-340043|title=Nocerina, l'ex Firicano: "Sono rimasto legato ai colori rossoneri"|publisher=tuttomercatoweb.com|date=22 март 2012|accessdate=14 јуни 2020}}</ref>
 
[[Податотека:Angelo Di Livio, Perugia '88-89.jpg|thumb|left|175px|Ди Ливио во дресот на {{Fb team (N) Perugia}} во сезоната 1988-1989.]]