Разлика помеѓу преработките на „Света“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Родови: Јазична исправка, replaced: ја знаат следната генеологија → го знаат следното родословие: (2)
с (→‎Потекло на името: Јазична исправка, replaced: == Етимологија == → == Потекло на името ==)
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: ја знаат следната генеологија → го знаат следното родословие: (2))
 
 
* '''Староседелци:''' ''Јошковци'' со ''Јошевци'' (19 к.); ''Ѓоргијовци'' со ''Белотечковци'' (9 к.); ''Костевци'' (4 к.); ''Гарајновци'' со ''Ралевци'' (6 к.); ''Гулевци'' со ''Стевановци'' (5 к.); ''Богдановци'' (5 к.); ''Цветковци'' (5 к.); ''Самарџијовци'' со ''Лозановци'' (6 к.); ''Бакревци'' (3 к.) и ''Коруновци'' (10 к.).
* '''Доселеници:''' ''Пустиовци'' (1 к.), доселени се од селото [[Врбјани (Прилепско)|Врбјани]] кај [[Прилеп]], јаго знаат следнатаследното генеологијародословие: Веле (жив на 30 г. во 1952 година) Павле-Васил-Коле, кој се доселил; ''Нумковци'' со ''Николовци'' (2 к.), доселени се од селото [[Смилево]], јаго знаат следнатаследното генеологијародословие: Ордан (жив на 45 г. во 1952 година) Ристе-Тале, кој се доселил во селото.
 
== Општествени установи ==