Разлика помеѓу преработките на „Крушица (Кичевско)“

с
→‎Родови: Јазична исправка, replaced: ја знаат следната генеологија → го знаат следното родословие:
с (→‎Поврзано: Отстранет неупотребуван поднаслов)
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: ја знаат следната генеологија → го знаат следното родословие:)
Крушица е македонско село.
 
Родови во селото се: ''Бурџиовци (7 к.)'' најстар род во селото, и основачи на денешната Крушица. Доселени се од некое село во [[тетовско]] во 1820 година; ''Здравевци (4 к.)'' доселени се одма после родот ''Бурџиовци'', доселени се од раселениот град [[Закамен]], [[Малесија]]; ''Крстевци (11 к.)'' доселени се после родот ''Здравевци'', т.е околу 1830 година, доселени се од некое село во [[гостиварско]], јаго знаат следнатаследното генеологијародословие: Софе (жив на 74 г. во 1961 година) Никодим-Петре-Крсте, основачот на родот кој се доселил.
 
Според истражувањата пак на Тома Смиљаниќ во периодот од 1921-1926 година родови во селото се: ''Буржијовци (10 к.)'' доселени се однекаде; ''Шути-Петковци (19 к.)'' доселени се од околината на [[Призрен]] во [[Република Косово|Косово]]. По некоја преселба. Некои се вратиле назад и царот ги помилувал. Но они не се населиле на старото место, туку избегале во ново место. Некој Крсто му бил нешто должен на некој Турчин шест гроша. Но бидејќи Крсто немал да му врати дошол турчинот и му ја запалил куќата, и потоа пребегнале најпрво во [[гостиварско]]. Од овој род потекнувал [[Кочо Куршумот]] ([[Куршума]]).<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://kicevo.mk/kicevija-tomo-smiljanic-bradina/|title=Кичевија - Тома Смиљаниќ (1926)|date=2018-05-16|work=Кичево|language=mk-MK|accessdate=2019-10-27}}</ref>