Разлика помеѓу преработките на „Анџело Ди Ливио“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
с
За време на својот престој во {{Fb team (N) Juventus}}, под водството на [[Марчело Липи]], тој играл како [[Среден ред (фудбал)#Мецала|мецала]], [[Одбрана (фудбал)#Страничен бек|бек]] или [[Среден ред (фудбал)#Крило|крилен напаѓач]], и тоа најчесто по десната страна,<ref name=polverosi>{{Cite|Polverosi|стр. 675}}.</ref> иако не малку пати бил користен и по левата страна<ref name="tmw1">{{Cite web|url=http://www.tuttomercatoweb.com/?action=read&id=41347|title=Di Livio: "Capello non mi volle alla Roma"|date=15 октомври 2006|accessdate=9 август 2010}}</ref><ref name="tuttojuve1">{{Cite web|url=http://www.tuttojuve.com/?action=read&idnotizia=26504|title=Gli eroi in bianconero: Angelo DI LIVIO|date=3 август 2010|accessdate=9 август 2010|author=Stefano Bedeschi}}</ref> додека во {{Fb team (N) Fiorentina}} ја покривал позицијата на [[Среден ред (фудбал)#Централен играч од средниот ред|централен играч од средниот ред]], играјќи во различни улоги.<ref name=polverosi/>
 
Одличен во дефанзивна фаза на игра и обдарен со спринт, пожртвуваност и издржливост, тој бил познат како ''Il soldatino'' (превод на мак. Малиотмалиот војник),<ref name=ansaldo>{{cite news|url=http://www.archiviolastampa.it/component/option,com_lastampa/task,search/mod,libera/action,viewer/Itemid,3/page,33/articleid,0707_01_1995_0135_0037_10464144/|department=Angelo Di Livio|title=Vialli e Sousa primi della classe|author=Marco Ansaldo|publisher=La Stampa|date=22 мај 1995|page=33}}</ref> прекар кој го добил од својот соиграч во {{Fb team (N) Juventus}} и [[Фудбалска репрезентација на Италија|италијанската репрезентација]], [[Роберто Баџо]], поради неговиот карактеристичен начин на движење по теренот, напред-назад по крилната позиција.<ref>{{cite web|url=http://www.cinquantamila.it/storyTellerThread.php?threadId=DI+LIVIO+Angelo|title=Angelo Di Livio|author=Giorgio Dell'Arti|author2=Maria Elena Ribezzo|date=17 јануари 2014|accessdate=29 октомври 2016}}</ref>
 
==Клупска кариера==