Разлика помеѓу преработките на „Пупунец“

Додадени 4 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Исхрана: Правописна испавка, replaced:  mm →  мм (2)
с (→‎Парење: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (2))
с (→‎Исхрана: Правописна испавка, replaced:  mm →  мм (2))
 
===Исхрана===
Исхраната на пупунецот е главно состравена од инсекти, влекачи, како и мали жаби и билки, семиња и бобинки. Таа е осамен летач кој вообичаено се храни на земја. Поретко се храни во воздух во потрага по инсекти, каде нивните јаки и заоблени крилја ги прават брзи и подвижни. Почесто нивниот стил да бараат храна е релативно на отворен терен и повремено паузираат да го испитаат теренот со полната должина на нивниот клун. Инсектите како ларви се откриваат со нивниот клун и ги ископуваат со нивните јаки нозе. Покрај хранењето на земјиштата пупунецот се храни со инсекти на површината, како и сондирање на лисја, па и со помош на нивниот клун тие ја лупат кората на големите камења. Вообичаениот режим на исхрана вклучува [[скакулци]], [[бубачки]] и [[мравки]]. Големината може да варира од 100 до 150 mmмм во должина, со пожелната големина на грабливците околу 20–30 mmмм. Поголемите пленови ги удираат од земјата или камен за да ги убијат и да ги исфрлат несварливите делови како крилјата и нозете.
 
===Парење===