Разлика помеѓу преработките на „Папа Григориј XII“

Додадени 12 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј (3)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Инокентие → Инокентиј)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Григур → Григориј (3))
death_date = {{починал на|18|октомври|1417}}|
deathplace = [[Реканати]], [[Италија]] |
other = ГригурГригориј (појаснување)
}}
'''Папа ГригурГригориј XII''' ([[лат.]] Gregorius PP. XII)([[1325]]/[[1336|36]] - [[18 октомври]] [[1417]]) бил римски [[папа]] од [[30 ноември]] [[1406]] до [[18 октомври]] [[1417]]. Во моментот кога бил избран за папа имал околу 70 години. Тој ја вршел и функцијата на [[Цариградска патријаршија|цариградски птријарх]]. Работел многу [[Западната шизма]] конечно да заврши.
 
{{Папи}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:ГригурјГригоријј XII}}
[[Категорија:Родени во 1326 година]]
[[Категорија:Починати во 1417 година]]