Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Хрватска“

с
Јазична исправка, replaced: Адриан → Адријан
с
с (Јазична исправка, replaced: Адриан → Адријан)
}}
 
'''Првата фудбалска лига на Хрватска''' или '''Прва ХНЛ''' ({{lang-hr | Prva hrvatska nogometna liga}}), поради спонзорски причини '''MaxTV Прва Лига''', е [[фудбал]]ска лига од највисок ранг во [[Хрватска]], основана во 1992 година. Победникот се квалификува за [[УЕФА Лига на шампиони|Лига на Шампионите]].
 
[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] е актуелен шампион, откако во сезоната 2013-14 ја освои деветата титула по ред. Динамо Загреб исто така е најуспешен клуб со освоени 16 титули, а потоа следи тимот на [[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] со 6 титули.
 
==Победници==
|-
|align=center|1992
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] <small>(1)</small>
|[[ФК Загреб]]
|[[ФК Осиек|Осиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[АдрианАдријан Кознику]] <small>(Хајдук)</small>
|<center>12
 
|-
|align=center|1992–93
|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(1)</small>
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]]
|[[ФК Загреб]]
|{{flagicon|CRO}} [[Горан Влаовиќ]] <small>(Кроација Загреб)</small>
|-
|align=center|1993–94
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] <small>(2)</small>
|[[ФК Загреб]]
|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]]
|{{flagicon|CRO}} [[Горан Влаовиќ]] <small>(Кроација Загреб)</small>
|<center>29
|-
|align=center|1994–95
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] <small>(3)</small> †
|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]]
|[[ФК Осиек|Осиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Роберт Шпехар]] <small>(Осијек)</small>
|-
|align=center|1995–96
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(2)</small> †
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]]
|[[ФК Вараждин|Вартекс]]
|{{flagicon|CRO}} [[Игор Цвитановиќ]] <small>(Кроација Загреб)</small>
|-
|align=center|1996–97
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(3)</small> †
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]]
|[[ФК Хрватски Драговољац|Хрватски Драговољац]]
|{{flagicon|CRO}} [[Игор Цвитановиќ]] <small>(Кроација Загреб)</small>
|-
|align=center|1997–98
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(4)</small> †
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]]
|[[ФК Осиек|Осиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Мате Батурина]] <small>(ФК Загреб)</small>
|-
|align=center|1998–99
|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(5)</small>
|[[ФК Риека|Риека]]
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]]
|-
|align=center|1999–2000
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] <small>(6)</small>
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]]
|[[ФК Осиек|Осиек]]
|align=center|2000–01
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] <small>(4)</small>
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]]
|[[ФК Осиек|Осиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Томо Шокота]] <small>(Динамо Загреб)</small>
|[[ФК Загреб]] <small>(1)</small>
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]]
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]]
|{{flagicon|CRO}} [[Ивица Олиќ]] <small>(ФК Загреб)</small>
|<center>21
|-
|align=center|2002–03
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] <small>(7)</small>
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]]
|[[ФК Вараждин|Вартекс]]
*[http://www.prva-hnl.hr/ Official website] {{hr icon}}
*[http://www.the-sports.org/football-soccer-croatia-division-1-prva-hnl-presentation-medal-winners-s1-c0-b0-g7-t2530.html Division 1 - Prva HNL - Presentation] — All time table for 10 most successful clubs and all results since 1991 with links to entire results and winners, second and third.
 
[[Категорија:Фудбалот во Хрватска]]
[[Категорија:Државни фудбалски лиги|Хрватска]]
 
{{fb start}}
{{UEFA leagues}}
{{fb end}}
 
[[Категорија:Фудбалот во Хрватска]]
[[Категорија:Државни фудбалски лиги|Хрватска]]