Разлика помеѓу преработките на „Ориент“

Додадени 6 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: 9-ти век → 9 век (3), 9-тиот век → 9 век, 0-тиот век → 0 век using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск)
'''Американско англиски'''
 
"Ориентал" се смета за застарен, погрден, и потценувачки термин во САД. Џон Куо Веи Чен, директор на Азиско / ПацифичкаТихоокеанска / Американската студиска програма и Институтот на Универзитетот во Њујорк, изјави дека основната критика околу овој термин се развила во 1970-тите. Чен изјави, "Со антивоеното движење во 60-тите и почетокот на 70-тите години, многу азиски Американци го идентификуваа терминот" ориентал "со западен начин на поглед кон Азијците, дискриминирани како секогаш различни од "останатите ". Во соопштението за печатот поврзано со донесување на закон за отстранување на овој термин од официјалните документи на државата Њујорк, гувернерот Дејвид Патерсон рече: " Зборот" ориентален" не опишува етничко потекло, припадност, ниту раса. Тоа, всушност, има длабоки и понижувачки историски корени "
 
'''Британско англиски'''