Западна конференција (НБА): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск (4)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск (4))
{{НБА градови|float=right|350px}}
 
'''Западната конференција''' на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] има петнаесет тимови, распоредени во три дивизии: [[Југозападна Дивизија НБА|Југозападната]], [[Северозападна Дивизија НБА|Северозападната]] и [[ПацифичкаТихоокеанска Дивизија НБА|ПацифичкатаТихоокеанската]]. Победникот на Западната Конференција игра во [[НБА Финале|Финалето на НБА]] против победникот на [[Источна Конференција НБА|Источната Конференција]]. Тимовите се организирани на наредниот начин:
 
 
''' [[Југозападна Дивизија НБА|Југозападна Дивизија]]'''
* [[Хјустон Рокетс]]
 
''' [[ПацифичкаТихоокеанска Дивизија НБА|ПацифичкаТихоокеанска Дивизија]]'''
 
''' [[Пацифичка Дивизија НБА|Пацифичка Дивизија]]'''
* [[Голден Стејт Вориорс]]
* [[Лос Анџелес Клиперс]]
* [[Сакраменто Кингс]]
* [[Феникс Санс]]
 
 
''' [[Северозападна Дивизија НБА|Северозападна Дивизија]]'''
* [[Сиетл Суперсоникс]]
 
{{Шаблон:НБА}}
 
[[Категорија:Национална кошаркарска асоцијација]]