Разлика помеѓу преработките на „Премиер“

Одземени 195 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Извршна власт}}
 
[[Податотека:The Prime Ministers of the Nordic Council in October 2014 - 09.jpg|thumb|Премиерите на нордиските и балтичките држави во 2014 г.]]
'''Премиер''' или '''претседател на владата''' е личноста која е на чело на [[влада]]та. Во зависност од моделот на организација на власта во дадена земја, овластувањата на премиерот можат да бидат широки или релативно ограничени. Обично премиерот нема конкретен ресор, но понекогаш се случува тој, истовремено со премиерската функција да ја врши функцијата [[министер]] на одредено министерство. При таков случај најчесто се работи за министерството за одбрана.