Разлика помеѓу преработките на „Чичока“

Додадени 14 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до
(изменета категоризација)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
*''Helianthus tuberosus'' var. ''subcanescens'' <small>A.Gray</small>
}}<br />{{Commons|Helianthus tuberosus|Jerusalem artichoke}}
'''Чичока''' ([[науч.]] '''''Helianthus tuberosus'''''), позната и како '''Топинамбур''', или народски '''Репујка''' или '''Див компир''' — повекегодишно растеније кое се одгледувало како лек во [[Северна Америка]] кадешто [[Индијанци]]те ја употребувале како лек. Во [[Англија]] е позната како '''Еврејска артичока'''. Расте многу брзо и достигнува височина од 2-32–3 m. Листовите и се крупни, срцолики и влакнести. Има добро развиен корен длабоко во земјата.<ref name=purdue>Purdue University Center for New Crops & Plants Products: [http://www.hort.purdue.edu/newcrop/duke_energy/Helianthus_tuberosus.html ''Helianthus tuberosus'']</ref>
 
==Карактеристики==
[[File:Sunroot flowers.jpg|thumb|left|Цветови на Чичока]]
 
Чичоката е кртолеста повеќегодишна билка со масивен корен, со кртоли. Стеблото е исправено и високо 100 -200 –200&nbsp;cm, грубо и влакнесто, на врвовите разгрането. Листовите се најчесто срцевидни, издолжено јајцевидни или ланцетни, влакнести и на долги дршки. Цветните кошнички сесè до 8 &nbsp;cm во дијаметар, многуцветни, по неколку на врвовите на гранчињата. Цветовите по боја се жолти. Чичоката цвета во текот на август и септември, а плодовите се создаваат во ноември.
 
{{nutritionalvalue | name=Чичока