Разлика помеѓу преработките на „Херман Мелвил“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Изданија и современи реакции: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г., 1 год. → 1 г.)
с (→‎Изданија и современи реакции: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
Моби Дик или Китот станала една од најпознатите дела на Мелвил и често е сметана за едно од од најдобрите книжевни дела на сите времиња. Посветена е на пријателот на Мелвил, Натаниел Хоторн. Сепак не го направилa Мелвил богат. Никогаш не беа продадени првите 3000 копии во неговиот живот и целосната заработка од американската верзија изнесуваат само 556.37 долари од неговиот издавач. Мелвил исто така ги напиша Били Бад, Бела –Јакна, Израел Потер, Редбурн, Тајпи, Ому, Пјер, Човекот од доверба и многу раскази вклучувајќи ги „Бартелби, писарот: приказна од Вол Стрит“ и „Бенито Серено“ и дела од различни жанрови.
 
Мелвил е помалку познат како поет и нема објавено сесè до подоцна во неговиот живот. По граѓанската војна, тој ја објавил Делови од битките и аспекти од војната, која што не се продала добро; од 1200 копиите на Харпер и Брос. само 525 биле продадени десет години подоцна. Повторно со желба да ги задоволи вкусот на читателите, епот на Мелвил со раскажувачки стих Кларел, во кој се работи за аџилак на еден студент во Светата земја, исто така бил нејасен, дури и во негово време. Една од најдолгите поеми во американската литература, Кларел, објавена во 1876 година, имаше почетно печатење од само 350 копии. Критичарот Левис Мумфорд нашол копија од поемата во Њујоршката јавна библиотека во 1925 години „со неисечени страници“ – со други зборови, седела таму непрочитана 50 години.
Неговата поезија не е толку високо критички почитувана колку неговата проза, иако некои критичари го сметаат за прв модернистички поет во САД; други тврдат дека неговите дела силно сугерираат на она што денес е постмодернистички поглед. Водечки шампион во тврдењето дека Мелвил е голем американски поет беше поетот и романописецот Роберт Пен Варен, кој објави избор на поезија на кој и претходеше еден восхитувачки и акутно критичен есеј.