Разлика помеѓу преработките на „Тракиски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
'''Тракиски јазик''' — исчезнат [[индоевропски јазик]] што се зборувал на територијата на балканскиот полуостров пред сѐ на територијата на [[Македонија]], [[Турција]], [[Бугарија]] и [[Грција]] (денешни граници). Класификацијата на јазикот е долго време дискутабилна и неверојатна. Постојат поголем број на тези што го класифицираат јазикот во различни групи но една е најверојатна а тоа е дека јазикот е дел од [[индоевропски јазици|индоевропските јазици]]. Исто така постои тврдење дека јазикот е дел од дакиско-тракиската група на јазици но тука веќе станува збор за проблем со класификација на самата дакиско-тракиска група, за тоа дали таа е дел од [[индоевропски јазици|индоевропските јазици]] или не.
Поголем број на тракиците биле евентуално хелинизирани или пак романизирани и последните остатоци се сретнувале сесè до 5 век. Исто така дел од тракиските племиња биле словенизирани по создавањето на словенската писменост и култура.
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}