Разлика помеѓу преработките на „Тласкала“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎top: Македонска предлошка, replaced: {{Clear}} → {{среди}})
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
Сместено е во Источно-Централно Мексико, во регионот алтипплано, со источниот дел каде доминира Сиера Мадре Ориентал.Таа граничи со државите Пуебла на север, исток и југ, Мексико на запад и [[Идалго|Хидалго]] на северозапад. Таа е најмалата држава во републиката, со само 0,2% од територијата на земјата.<ref name="geografia">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.tlaxcala.gob.mx/geografia.html|title=Geografia|publisher=State of Tlaxcala|location=Tlaxcala|language=es|archive-url=https://web.archive.org/web/20090814045136/http://www.tlaxcala.gob.mx/geografia.html|archive-date=August 14, 2009|accessdate=August 15, 2009}}</ref>
 
Државата е именувана по нејзиниот главен град Тлаксала, чие име исто така било и на [[Претколумбовска Америка|пред-колумбискиот]] град и култура. Тлаксала се соединила со [[Шпанци]]те, за да ги поразат [[Ацтеки]]те, со отстапки од Шпанците што дозволиле територијата да остане претежно недопрена во текот на 300 години [[Поткралство Нова Шпанија|колонијален период]] .<ref name="schmal">{{Наведено списание|last=Schmal|first=John P.|year=2004|title=The History of the Tlaxcalans|url=http://www.houstonculture.org/mexico/tlaxcala.html|journal=Houston Institute for Culture|location=Houston|publisher=Houston Institute for Culture}}</ref> По мексиканската независност, Тлаксала била прогласена за федерална територија, сесè до 1857 година кога била примена како држава на федерацијата.
 
Поголемиот дел од економијата на државата се заснова на земјоделство, лесна индустрија и туризам. Туристичката индустрија е вкоренета во долгата историја на Тлаксала со големи атракции како што се археолошките места [[Какаштла|Какштла]] и колонијалните конструкции во и околу градот Тласкала.<ref name="mexdesherencia">{{Наведено списание|last=Solis|first=Felipe|year=2000|title=Herencia arqueológica en Tlaxcala|journal=Mexico Desconocido:Tlaxcala|language=es|location=Mexico City|publisher=Editorial Mexico Desconocido|volume=106|pages=7–13|issn=0188-5146}}</ref>