Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Македонија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Претседатели на независна Македонија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (2))
с (→‎Претседатели на независна Македонија: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
'''Киро Глигоров'''
 
Прв претседател на независна Република Македонија. Во негово време и најстар [[претседател]] на постоечките држави во светот, сесè до престанокот на неговиот мандат во 1999 по сила на [[Устав на Република Македонија|Уставот]]. Првиот мандат го добива по пат на гласање во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]]. Вториот мандат го добива на непосредни избори. Киро Глигоров не бил во состојба да ја врши функцијата претседател по обидот за атентат врз него во 1995 г. За време на неговата спреченост за вршење на функцијата, вршител на функцијата Претседател на Република Македонија бил [[Стојан Андов]].
 
'''Борис Трајковски'''