Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до (4)
с (Правописна исправка, replaced: подршка → поддршка (4) using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до (4))
.</sup>
 
'''Плејстејшнот'''(на [http://јапонски јапонски]: プレイステーション,на [http://Хепбуршка Хепбуршка] латиница:Пуреисутешон,официјална скратеница ПС) е серија на [[конзоли за видеоигри]] создадена и развиена [[Сони Копјутер Ентертенмент]].Со конзоли во петтата,шестата,седмата и осмата генерација.марката за првпат беше преставена на трети Декември 1994тата година во Јапонија.Марката се состои од вкупно три домашни конзоли,медиумско средиште,служба на интернет ,ракувачки ред,две рачни конзоли и телефон,како и бројни списанија.Првата конзола во оваа низа,[[Плејстешн]],беше првата конзола за видеоигри што испорача сто милиони примероци,што се случи девет години и шест месеци по почетното лансирање.Негиовиот наследник Плејстешн 2 е најдобро продаваната конзола до денес,со продажба на преку стошеесет милиони продадени примероци сесè до 31ви Јануари 2011та година.Последната конзола на Сони,[[Плестејшн 3]] распродаде преку 70.2 милиони конзоли ширум светот сесè до 30ти Септември 2012та година.
Првата рачна играчка конзола од серијата на Плејстејшн,Плејстејшн Портабл или ПСП,распродаде вкупно 71.4 милиони примероци ширум светот сесè до 14ти Септември 2011та година. Нејзиниот наследник Плејстејшн Вита,лансиран во Јапонија на 17ти Декември 2011та година и во многу други големи територии во Февруари 2011та распродаде повеќе од 1.2 милиони примероци с до крајот на Февруари 2012та година.
Друг издаден хардвер од како дел од Плејстешн серијата го вклучува [[ПС-ЕКС]],дигитален [[видеорекордер]] којшто беше интегриран со Плејстејшн и Плејстејшн 2,иако со краток рок на употреба поради високата цена и никогаш не беше издаден надвор од Јапонија,исто како и телевизискиот сет Сони Бравија кој има интегрирана Плејстејшн 2.Главните серии на управувачи што сериите Плејстејшн ги користат е Дуалшокот,кој е линија на вибраициско повратена играшко помагало со продадени 28 милиони примероци до 28ми Јуни 2008ма година.
Плејстешн мрежата е служба на интернет со повеќе од 69 милиони корисници ширум светот(до 25ти Јануари,2011та година).Се состои од виртуелен интернет Пазар,Плејстешн Продавница,што овозможува купување и симнување на игри од интернет и други мултимедијални облици,претплатнички базирана служба на интернет позната под името Плејстешн Плус и служба за социјално мрежно играње наречена Плејстешн Хоум,што брои повеќе од 14 милиони корисници на во светски рамки.Плејстејшн Суит е претстоечка софтверска конструкција што на Плејстешн треба да му обезбеди на Плејстешнот користење од страна на повеќе компјутери,програм или уреди;моментално подржани се само уредите [http://Aндроид Aндроид] и [http://Плејстејшн%20Вита Плејстејшн Вита].Содржината поставена да се издаде под конструкцијата моментално се состои само од изворните игри за Плејстејшн.Денешните производи за Плејстејшн исто така користат ЕксросМедијаБар кој е добитник на наградата за графички интерфејс за корисници.Нов интерфејс заснован на екран на допир наречен ЛајвАреа се дизајнира за Плејстејшн Вита,којшто вклучува друштвено мрежни елементи во интерфејсот.Исто така Плејстејшн и првобитните Плејстејшн 3 конзоли се карактеризираат со поддржување на [http://Линукс Линукс] оперативни системи,иако ова престанало.Сериите исто така се познати по бројните маркетиншки кампањи,од која во најпоследната се вклучени рекламите за "Лонг Лајв Плеј" во Обединетите Држави.Сериите исто така имаат цврст состав на стрчни сопственици поради Светскипзознатите студија на Сони Компјутер Ентертеинмент ,група од петнаесет внатрешни усовршувачи под сопственост на Сони Компјутер Ентертеинмент кои се посветени на развивање на првокласни игри за сериите.Освен тоа,сериите се одликуваат со различни буџетски повторни издавања на наслови од страна на Сони со различни имиња за секој регион;овде се вклучени Најголемите хитови,Платинум и Најдобрите подрачја на наслови.
Брендот на Плејстејшн има широка серија на списанија од различни континенти,што опфаќаат статии и приказни поврзани со Плејстејшн.Голем дел од овие списанија се во тесна соработка со Сони и затоа често одат во пакет со демо дискови за игри за Плејстејшн,на пример Официјалното Плејстејшн Списание на САД издаде демо дискови за [http://Фајнал%20Фантази Фајнал Фантази] ВИИ.Имено Плејстејшн моментно има три списанија кои сè уште кружат,а тоа се:''Плејстејшн:Официјалното Списание'' , ''Плејстејшн Официјало Списание и Официјалното Списание на Плејстејшн''(Австралија).Меѓутоа,низ годините многу списанија на Плејстејшн се размножија додека неколку згаснаа,како на пример Официјалното Плејстејшн Списание на САД,Официјалното Плејстејшн Списание на Обединетото Кралство и Официјалното Плејстејшн 2 Списание на Обединетото Кралство.
===== Списание ЦД-РОМ =====
[http://Плејстејшн%20Андерграунд Плејстејшн Андерграунд] беше нетрадиционално списание што Сони Компјутер Ентертеинмент Америка го произведуваше и издаваше од пролетта 1997ма до пролетта 2001та година.Претплатниците добиваа две цедеа за Плејстејшн заедно со брошура шарено пакување на секој четврти број.Цедеата содржеа интервјуа,измами за игрите,потези на програмерите,демоа за игри и уникатни снимања на Меморските картички.Неколку изданија покажаа како се создава игра од почетен дизајн сесè до конечен производ.Бидејќи цедеата можеа само да се пуштаат на Плејстејшн,тоа се покажа како успешна маркетинг алатка што предизвика издавање на Плејстејшн Андерграунд Џем Пекс Демо цедеа и што содржеа мислења од претходните изданија на Плејстејшн Андерграунд ,и навидум заедно со онолку демоа за игри колку што едно цд може да собере. За разлика од Плејстејшн Андерграунд тие беа достапни во повеќе од продавниците по цена од 4.95 долари,се издаваа двапати годишно и тоа во Лето и Зима и обично во центарот на вниманието ги земаа ново издадените игри или оние кои допрва доаѓаа.Од 2001 ва година,Сони одлучи да го укине Андерграунд за да се фокусира на [http://ЏемПекс ЏемПекс] со издавањето на Плејстејшн 2.Денес главно дисковите од Плејстејшн Андерграунд се во рацете на колекционерите.
== Маркетинг ==
Плејстејшн-от е познат по неколку маркетиншки кампањи.