Разлика помеѓу преработките на „Негидалски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ски јазик''' е → ски јазик''' —)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
}}
 
'''Негидалски јазик''' — [[тунгуски јазици|тунгуски јазик]] зборуван во источна [[Русија]] сесè до [[Амур (река)|реката Амур]]. Јазикот е поделен на два дијалекта и тоа: горен дијалект и долен дијалект. Негидалскиот јазик е јазик што е скоро до исчезнување, го зборуваат околу 175 луѓе.
 
==Поврзано==