Разлика помеѓу преработките на „Монголска Народна Партија“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2)
с (Bot: Migrating 18 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1127178 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2))
|footnotes = formerly known as the<br>'''Монголска Народна Револуционерна Партија'''<br>Монгол Ардын Хувьсгалт Нам<br>(1924-2010)
}}
'''Монголската Народна Партија''' ([[Монголски јазик|монголски]]: ''Монгол Ардын Нам''), пред 2010: '''Монголска Народна Револуционерна Партија''' (''Монгол Ардын Хувьсгалт Нам'') е поранешна комунистичка политичка партија во [[Монголија]]. Политичката партија најчесто се пишува и со кратенката МНП или на монголски јазик ''МАН''.
 
МНП била владеачка партија на [[Монголска Народна Република|Монголската Народна Република]] од [[1921]] па сесè до [[1996]], како единствена партија сесè до [[1990]]. Со воведувањето на повеќепартискиот систем, партијата е моментално владеачка во Монголија заедно со неколку останати помали политички партии.
 
Моменталниот [[претседател на Монголија]], [[Намбарин Енхбајар]] е од редовите на МНП, како и [[Премиер на Монголија|премиерот на Монголија]], [[Санџагин Бајар]].
 
[[Податотека:MAXH building.jpg|thumb|left|150px|Седиште на партијата]]