Разлика помеѓу преработките на „Медицинска нега“

с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (додадена Категорија:Медицински сестри користејќи го HotCat)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
== Историјат ==
=== Медицинската сестра од среден век до првата половина на XIX век ===
Во средниот век се организираат установи-хосици за чување, лекување и негување на болните. Со негата се занимавале калуѓери и калуѓерки. Во овие болници владееле лоши хигиенски навики и примитивни методи на лекување. Болничките соби биле темни со мали прозорци, непроветрени и нечисти. Во една постела лежеле по неколку болни. Облеката им била валкана, а насекаде имало инсекти, стаорци, отпадоци и нечистотија. Раните се превивале со нестерилен материјал, постелнината не се менувал, храната била лоша, а болните јаделе без основен прибор. Сестрите – калуѓерки целосно им се посветувале на болните, а за работата не биле наградувани. Ваквата состојба владеела сесè до XIX век кога почнале реформите во организирањето на болниците, лекувањето и негувањето на болните. Агнеса де Гаспарин прва се заложила сестрата да биде образована, платена и ослободена од религиските догми. Сестрите од Германија имале современи идеи во врска со негата на болните и тоа влијание го пренеле врз болничарките од Англија.
=== Првата медицинска сестра - Флоренс Најтингел ===
[[Податотека:Florence_Nightingale_CDV_by_H_Lenthall.jpg|мини|десно|[[Флоренс Најтингел]]]]
{{рв|Nursing}}
* [http://www.icn.ch/ Меѓународен совет на медицински сестри и браќа] {{en}}
 
[[Категорија:Медицинска нега| ]]
[[Категорија:Здравствена заштита]]