Кумички јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до (2))
}}
 
'''Кумичкиот''' е [[туркиски јазици|туркиски јазик]], зборуван од околу 200,000 луѓе во [[Дагестан]] во [[Русија]]. Јазикот се пишувал со [[арапска азбука]] до 1928, потоа со [[латиница]] од 1928 до 1937 година и од 1937 па сесè до денес се пишува со [[кирилица]] поточно со [[кумичка азбука]].
 
== Пишување ==
|}
 
Кирилична азбука користена од 1937 па сесè до денес:
 
{| style="font-family:Arial Unicode MS; font-size:1.4em; border-color:#000000; border-width:1px; border-style:solid; border-collapse:collapse; background-color:#F8F8EF"
| style="width:3em; text-align:center; padding: 3px;" | Я я
|}
 
 
{{алтајски-јазик-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Туркиски јазици]]
[[Категорија:Кипчачки јазици]]