Копје: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (Стилска исправка, replaced: античка Грција → Стара Грција using AWB)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
Во Јужна Африка откриени камени алатки беа толкувани во 2012 година како пловни страни; Ако ова толкување е точно, тоа ќе биде најстариот доказ за употребата на копја на 500.000 години.
 
Оружјето било искористено сесè до појавата на огнено оружје на војната. Особено во античко време, ова оружје беше во силна употреба, за. На пример, од Грците од Пелтастан, од Римјаните како пилум или германски како Анго, рамка, гер.
 
Уште во 19 век, Зулу користел копја во Јужна Африка, т.н. Асегај. Наполеон Евгени Луј Бонапарта беше убиен во војната во Зулу во Јужна Африка на 1 јуни 1879 година со такво оружје.