Разлика помеѓу преработките на „Кичевија“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Стари гробишта: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎top: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
с (→‎Стари гробишта: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
Во Кичевијата се распознаваат три типа стари гробишта.
 
* Во Горно Кичево тие се одликуваат по тоа што на нив ретко се гледаат украси и на нив не се забележуваат натписи. Таму надгробните плочи се огромни; долги сесè до 3 м. и широки 1,50 м. Таму се скоро сите крстови искршени од страна на муслиманите кои напаѓале по селата. Најтипични стари гробишта од овој тип можат да се забележат во село Осломеј, во близина на новата црква.
* Вториот тип на стари гробишта се забележува во Горна Копачка. Таму крстовите и надгробните плочи се исто во големи размери и се разликуваат во материјалот од оние во Горно Кичево. Слични се старите гробишта и во Долно Кичево и Долна Копачка, само што таму се забележува употреба на олово за затворање на гробовите.
* Третиот тип стари гробишта е со натписи и украси и ги има во Горно и Долно Рабетино. Во Орланци стојат уште неколку крстови од мермер на старите гробишта на семејствата Чупчевци, Коколовци и Мијовци.