Разлика помеѓу преработките на „Жан Батист Перен“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Млади години: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Приватен живот: Јазична исправка, replaced: |authors= → |author= using AWB)
с (→‎Млади години: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
===Млади години===
Перен е роден во [[Лил]], [[Франција]] и се образувал во [[Висока нормална школа|Високата нормална школа]], големо елитно училиште во [[Париз]]. Тој станал асистент во школота во период од 1894–97 кога почнал да ги проучува [[катодни зраци|катодните зраци]] и [[рендгенски зраци|рендгенските зраци]]. Тој бил награден со дипломата ''доктор на науки'' во 1897. Истата година тој бил назначен за доцент во [[физичка хемија]] на [[Сорбона]], [[Париз]]. Тој станал професор на Универзитетот во 1910 година, каде работел сесè до [[Германска окупација на Франција|германската окупација на Франција за време на Втората светска војна]].
 
===Истражувања и постигнувања===