Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до , се додека → сè додека
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: ко-основач → соосновач)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до , се додека → сè додека)
 
[[Податотека:Eleanor roosevelt & sara delano roosevelt 1908.jpg|thumb|Рузвелт и нејзината идна свекрва [[Sara Roosevelt|Sara Delano Roosevelt]] in 1904]]
Рузвелт имаше спорен однос со нејзинта надмоќна свекрва, Сара Делано Рузвелт. Долго пред Елеонор да се вљуби во нејзиниот иден сопруг и далечен роднина, таа веќе имала односи со Сара, како еден далечен, но крајно ангажиран братучед, со кого таа се допишувала. Иако тие имаа тешка врска, Сара искрено сакала да и биде мајка на Елеонор и правеше се најдобро пред и за време на бракот за да се исполни оваа улога. Сара имаше свои причини за обид да се спречи нивниот брак и историчарите продолжуваат да разговараат за нив. Историчарите исто така имаат широко дивергентни мислења во врска со бенефициите и недостатоците на овој однос.
Од перспектива на Сара, Елеонор е релативно млада и неискусна и и недостига поддршката од мајка. Сара чувствуваше дека таа има многу што да ја научи нејзината снаа, за она што младата жена треба да знае. Елеонор, понекогаш негодувајќи ја природата на надмоќната Сара, сепак, високо го ценеше мислењето во раните години на нејзиниот брак сесè додека не си разви искуство и доверба од школата на брачните "''тешки удари''". Историчарите продолжуваат да ги проучувааат причините зошто Елеонор дозволуваше Сара да доминира во нивните животи, особено во првите години од бракот. Приходот на Елеонор беше повеќе од половина од оној на нејзиниот сопруг, кога тие се венчаа во 1905 година и парот можеше да живее релативно луксузно и без финансиската поддршка од Сара.
Сара беше решена да му обезбеди успех на нејзиниот син во сите области од животот вклучувајќи го и неговиот брак. Сара имаше делувано на нејзиниот син, до точка на разгалување,а сега имаше намера да му помогне да направи успех во неговиот брак со една жена на која таа очигледно гледа како на жена целосно неподготвена за својата нова улога како chatelaine на големото семејство. Сара ќе продолжи да дава огромни подароци на нејзините нови внуци, но понекогаш Елеонор имаше проблеми со влијанијата кои произлегуваа со "дарежливоста на мајката."
 
Рузвелт беше 44 години, кога таа се сретна со Милер,32, во 1929 година. Според некои биографи на Френклин, Милер стана нејзин пријател, како и официјална придружба. Тој ја научи различни спортови, нуркање, како и јавање, а беше и нејзин тренер на тениските натпревари. Има некои шпекулации дека врската е повеке романтика отколку пријателство. Бланш Wiesen Кук пишува дека Милер беше Елеонор "прво љубовно доживување "во нејзините средни години. Џејмс Рузвелт напишал: "Јас лично верувам дека се повеќе од пријатели ". Милер ја негираше романтичната врска.
 
Пријателство на Рузвелт со Милер се случи за време на истите години како и односот на нејзиниот сопруг со неговата секретарка, ма ''LeHand''. Смит пишува: "Најверојатно, и скоро и Френклин признавајки, го прифатил и охрабрил случувањето ... Елеонор и Френклин биле луѓе со силна волја кои се грижеле многу за среќата еден за друг, но реализирале сопствена неспособност да се овозможи тоа." Нивните односи, се вели дека продолжиле сесè до нејзината смрт во 1962 година. Тие се допишувале дневно, но сите писма биле изгубени. Според гласини (Елиот и Френклин, Џуниор се верува дека всушност ги виделе писмата ) писмата се анонимно купени или уништени кога таа починала. Во подоцнежните години,се верува дека Рузвелт имала развиено романтична приврзаност кон нејзиниот лекар, Дејвид Gurewitsch, иако тоа било, најверојатно, ограничено на длабоко пријателство.
 
== '''Јавниот живот пред Белата куќа''' ==