Разлика помеѓу преработките на „Воена болница“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: се до → сè до
(Старата воена болница не била во населбата Карпуш, туку во населбата Газибаба, и по нејзиното рушење, 1971. година, на тоа место е изграден Хот)
с (Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
foundation = [[15 ноември]] [[1944]] |
location = {{З-МАК}} [[Скопје]], [[Република Македонија|Македонија]]|
key_people = Полковник д-р. [[Петре Утковски]] (командант на ВБ)<ref>[http://www.morm.gov.mk:8080/morm/mk/ARM/Voena-Bolnica/Komandant.html Биографски податоци на полковник Утковски д-р Петре, Командант на Воена болница Скопје] </ref>|
industry = Здравство|
revenue = |
 
'''Општата градска болница "8-ми септември"''' (поранешна '''Воена болница''') е најголема здравствена установа за болничко лекување на ниво на секундарна здравствена заштита во [[Скопје]] и [[Република Македонија]]. Таа е под директна јурисдикција на [[Министерството за одбрана на Република Македонија]]. Основана е на [[15 Ноември]] [[1944]] година со одлука на Главниот штаб на [[Народно-ослободителната војска на Македонија]]. Командант на ВБ е полковник [[Петре Утковски]].
 
 
== За болницата ==
[[Податотека:VBprva.jpg|thumb|250px|left|Првата зграда на Воената Болница на местото каде што сега е Скопскиот Саем и Хотел Континентал]]
По првата Светска војна воената болница се наоѓала на местото каде што сега е Скопскиот Саем и Хотел Континентал, и истата функционирала сесè до средината на 1971 година]]. Во [[1971]] година била пуштена во употреба новата зграда која постои и ден денес, која во тоа време била една од најмодрните воено-медицински установи на [[Балкан]]от.
Вкупната површина што ја зафаќа овој комплекс изнесува околу 90.000 м2, од кои под покрив се околу 60.000 м2 а во слободната површина доминира болничкиот парк и паркиралиштата.
Стационарниот дел од Воената болница располага со 400 болнички легла. Вработени се околу 700 воени и цивилни лица – здравствени работници, лекари од сите специјалности, специјалисти и субспецијалисти, доктори на науки, магистри, медицински техничари, административен, технички и друг помошен персонал.
 
== Структура на болницата ==
Денес во рамките на Воената болница влегуваат: '''Институтот за превентивна медицина''', '''Воената амбуланта''' и '''Воената аптека'''.
 
Од 1-ви март 2000 година, со три оддели (Оддел за интензивна нега, Оддел за полуитензивна нега и Дијагностички центар), во склоп на болницата, функцонира и Приватната специјална болница за хируршки болести "Филип Втори".
 
 
=== Институт за превентивна медицина ===