Разлика помеѓу преработките на „Асоцијација на тениските професионалци“

с
Правописна исправка, replaced: Се до → Сè до
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Правописна исправка, replaced: Се до → Сè до)
 
[[Податотека:ATP Tennis.png|150px|thumb|Старото лого]]
 
'''Асоцијацијата на тениските професионалци''' или '''АТП''' е формирана во [[1972]] за да ги заштити интересите на машките професионални тенисери. СеСè до 1990, асоцијацијата ги организираше турнирите за мажи, '''АТП Тур''', кој во јануари 2009 беше преименуван во '''АТП Светски Тур'''. Тоа е еволуција од поранешниот Светски Шампионат во Тенис. Извршното тело на АТП се наоѓа во [[Лондон]]. АТП Америка е стационирано во [[Понто Ведра]], [[Флорида]], [[САД]]; АТП Европа се наоѓа во [[Монако]]; а АТП Интенационал, кое ги покрива Африка, Азија и Австралија се наоѓа во [[Сиднеј]].
 
Организација за женските професионални тенисерки се вика [[Женска Тениска Организација]].
== АТП Тур ==
 
АТП Турот го сочинуваат натпреварите во [[Гренд Слем|Гренд Слемовите]]овите, [[АТП Мастерс 1000]], [[АТП Мастерс 500]], [[АТП Мастерс 250]], [[АТП Џеленџер Серијата]], [[Фјучерс Турнаментите]]. АТП исто така ги организира [[Светскиот Тимски Куп]], кој се игра во [[Диселдорф]] и [[АТП Чемпионс Тур]].
 
Деталите за професионалните тениски турнири се: